Meeting Program

 

Wednesday, October 4, 2017

 

5:30 - 7:30 pm: Registration and welcome cocktail

 

7:30 pm: Dinner

 

Wednesday, October 4, 2017 / Session 1
Moderator: Olivier Hérault

8:30 - 8:45 pm: A few words of the CHO president

8:45 am - 9:30 pm: Keynote reading: Olivier Hermine (Imagine, Necker, France)

“New insights in erythropoiesis regulation and their clinical implications”

Thursday, October 5, 2017, 9:00 am - 11:45 am / Session 2
Moderators: Eric Delabesse, Laurent Delva

 

8:30 - 9:15 am: Naomi Taylor (IGMM, Montpellier)

“Metabolic regulation of erythroid differentiation”

 

9:15 am - 9:30 am: William Gray (Francis Crick Institute, UK)

“The CKS1 / CKS2 axis regulates MLL1 and MLL-rearranged leukaemia viability”

 

9:30 - 9:45 am: Laura Bencheikh (INSERM 1009, Villejuif)

“CSF-1R nuclear functions in human monocytes”

 

9:45 am - 10:00 am: Quickfire poster presentations. Session I. Adrienne Anginot, Audrey Bertaux, Nadia Bougacha, Marie Brachet, Fabienne Brenet, Philippe Brunet De La Grange, Nina Caillet, Maëlle Cartel, Marion Chalot, Bérengère De Laval, Lydie Debaize, Gaëlle Fossard, Jean-Noël Freund, Jérémie Gaudichon

 

10:00 - 10:30 am: Coffee and cookies' Break

 

10:30 - 10:45 am: Mathilde Poplineau (CRCM, Marseille)

“Epigenetic specificity of PLZF in hematopoietic differentiation”

 

10:45 - 11:00 am: Shoutang Wang (INSERM 1170, Villejuif)

“The development of primitive macrophages and microglia is regulated by the transcription factor

Lyl-1 ”

 

11:00 - 11:45 am: Berthold Göttgens (University of Cambridge, UK)

”Defining cellular states, differentiation trajectories and regulatory networks through single cell profiling”

 

12:00 am: Lunch, nap and swim break

 

Thursday, October 5, 2017, 3:00 am - 6:30 pm / Session 3
Moderators: Estelle Duprez, Evelyne Lauret

 

3:00 - 3:45 pm: Myriam Alcalay (IFOM-IEO Campus, Milano, Italy)

“AML1 fusion proteins in the pathogenesis of acute leukemias”

 

3:45 - 4:00 pm: Cécile Lopez (INSERM 1170, Villejuif)

“Developmental stage determines the identity of ETO2-GLIS2 pediatric leukemia”

 

4:00 - 4:15 pm: Maria De Grandis (CRCM, Marseille)

“JAM-C identifies SFK-activated leukemia-initiating cells and predicts poor prognosis in acute myeloid leukemia”

 

4:15 - 4:30 pm: Quickfire poster presentations. Session II Boris Guyot, Nicolas Hipp, Arnaud Jacquel, Hélène Jakobczyk, Darija Loncaric, Sophie Lopez, Natacha Mauz, Margaux Mombled, Noushine Mossadegh-Keller, Frédéric Picou, Salvatore Spicuglia, Gabrielle Sueur, Edwige Voisset, Florence Zylbersztejn

 

4:30 - 5:00 pm: Coffee and cookies' Break

 

5:00 - 5:15 pm: Céline Philippe (CRCT, Toulouse)

“Role of the reticulum stress related-transcription factor XBP1 in FLT3 regulation”

 

5:15 - 5:30 pm: Morgane Gourvest (CRCT, Toulouse)

”Long non coding RNA expression profile in cytogenetically normal acute myeloid leukemia identified with distinct signature in NPM1-mutated patients”

 

5:30 - 6:15 pm: François Delhommeau (Hôpital Saint-Antoine, Paris)

“Roads to acute myeloid leukemia: clonal and temporal heterogeneity”

 

6:15 pm: Poster session - Drinks and discussions

 

8:30 pm: Dinner

 

Friday, October 6, 2017, 9:00 - 12:00 am / Session 4
Young scientist session
Moderators: Françoise Pflumio, Olivier Hérault

 

8:30 - 9:15 am: Valérie Kouskoff (University of Manchester, UK)

“Molecular regulation of cell fate commitment at the onset of blood specification”

 

9:15 am - 9:35 am: Adlen Foudi (Esteam, Villejuif)

“Stem cells in normal hematopoiesis and leukemia”

 

9:35 - 9:55 am: Elisa Gomez-Perdoglio (Institut Pasteur, Paris)

“Resident macrophages during regeneration and aging”

 

9:55 - 10:15 am: Alexandre Puissant (IUH Hôpital Saint-Louis, Paris)

“Loss-of-function screens to identify new vulnerabilities in acute myeloid leukemia”

 

10:15 - 10:45 am: Coffee and cookies' Break

 

10:45 - 11:05 am: Fabienne Guillaumond (CRCM, Marseille)

“Pancreatic ductal adenocarcinoma lipid signature: identification and use of crucial lipid actors for diagnosis and therapy purposes”

 

11:05 - 11:25 am: David Roulois (INSERM U1236, Rennes)

“Epigenetic of lymphoid stroma: model of follicular lymphoma”

 

11:25 am - 11:45 am: Erinn Soucie (CRCM, Marseille)

“Oncogenic cooperation between kinases and epi-regulators in haematological diseases”

 

12:00 am: Lunch, nap and swim break

 
Friday, October 6, 2017, 3:00 - 7:30 pm / Session 5
Moderators: Thomas Mercher, Pierre Lutz, Michel Aurrand-Lions

 

3:00 - 3:45 pm: Jean-Pierre Bourquin (University of Zurich, Switzerland)

“Deciphering TCF3-HLF acute lymphoblastic leukemia, a paradigm of resistant disease”

 

3:45 - 4:00 pm: Bastien Gerby (IRIC, Montreal, Canada)

“Targeting pre-leukemic stem cells in T-acute lymphoblastic leukemia”

 

4:00 - 4:15 pm: Anouchka Laurent (INSERM U1170, Villejuif)

“RAS / MAPK activation cooperates with gain of chromosome 21 in pediatric B cell precursor acute lymphoblastic leukemia”

 

4:15 - 4:30 pm: Laura Jamrog (CRCT, Toulouse)

“PAX5-ELN oncoprotein promotes multistep B-cell acute lymphoblastic leukemia in mice”

 

4:30 - 5:00 pm: Coffee and cookies' Break

 

5:00 - 5:15 pm: Diana Passaro (Francis Crick Institute, London, UK)

“Increased vascular permeability in the bone marrow microenvironment contributes to disease progression and drug response in acute myeloid leukemia”

 

5:15 - 5:30 pm: Pierre-Yves Dumas (INSERM U1035, Bordeaux)

“Microenvironment favors FLT3-ITD AML resistance to FLT3-TKI through hypoxia- and STAT5-dependent upregulation of AXL”

 

5:30 - 5:45 pm: Julien Calvo (INSERM U967, Fontenay-aux-Roses)

“Bone marrow sites differently imprint dormancy and chemoresistance to T-cell acute lymphoblastic leukemia”

 

5:45 - 6:30 pm: Cristina Lo Celso (Imperial College of London, UK)

“Healthy and malignant haematopoiesis in the bone marrow: dynamic cells in an evolving environment”

 

Friday, October 6, 6:30 am - 7:30 pm: General Assembly
 
Friday, October 6, 8:00 pm: Dinner
 
Friday, October 6, 9:00 pm: Friday night fever: “Lets dance and drink (or the reverse)! ”

 

Saturday, October 7, 2017, 8:30 am - 11:30 am / Session 6
Moderators: Michel Aurrand-Lions, Celio Pouponnot

 

8:30 - 9:15 am: Kamil Kranc (Center for Regenerative Medicine, Edinburgh, UK) “Novel metabolic regulators of haematopoietic stem cell biology and leukaemic transformation”

 

9:15 am - 9:30 am: Romain Aucagne (IRIC, Montreal, Canada)

“UBAP2L, a BMI1-interacting protein, is amplified in a large subset of human lung adenocarcinoma and is critical for epithelial lung cell identity and tumor metastasis”

 

9:30 - 9:45 am: Meryem Ozgencil (King's college, London, UK)

“Modeling BRCA1-induced breast cancer with human iPS cells”

 

9:45 am - 10:00 am: Elodie Pramil (UMRS1138, UPMC, Paris) “Peptides agonist to CD47 receptor: A new opportunity for chronic lymphoid leukemia? ”

 

10:00 - 10:30 am: Coffee and cookies' Break

 

10:30 - 10:45 am: Michèle Crozatier (CBD, Toulouse) “An ubiquitin-proteasome pathway controls drosophila hematopoiesis”

 

10:45 - 11:00 am: Guillaume Bossis (IGMM, Montpellier) “Targeting SUMOylation potentiates all-trans-retinoic acid-induced differentiation of acute myeloid leukemia”

 

11:15 - 11:30 pm: Céline Delaloy (INSERM U1236, Rennes) “Temporal regulation of BACH2 and its targets control the diversification and destiny of human naive B cells”

 

11:30 - 11:45 am: Award ceremony

End of the meeting